Lüksemburg Emlak piyasası - LoOkum
Lüksemburg Sistemi

Lüksemburg Emlak piyasası

Satın mı almalı kiralamalı mı?

Günümüzde Lüksemburg birçok açıdan en çekici ülkeler arasında yer almaktadır. Dünyanın her geçen gün daha da küresel hale gelmesiyle hem Türkiye’den hem de dünyanın diğer ülkelerinden birçok kişi Lüksemburg’a taşınmaktadır. Peki bu ülkede emlak satın mı almalı yoksa kiralamalı mı? Lüksemburg emlak piyasası ülkeye yeni taşınanlar için hangi seçenekleri sunuyor?

Aslında bu sorunun cevabı Lüksemburg’da ne kadar süreyle kalacağınıza bağlı olarak değişiyor. Kısa bir süre için ülkeye gittiyseniz kiralamak daha iyi bir seçenek. Çünkü Lüksemburg’da ev sahibi olmak oldukça pahalı bir süreç. Ayrıca uzun vadeli mortgage olmadan ev sahibi olmak pek de mümkün değil.

Ancak ülkeye temelli yerleşmek istiyorsanız düşük kredi faizleri ve senelik %7 artan emlak piyasası sebebiyle ev satın almak daha iyi bir seçenek olacaktır. Yani Lüksemburg’da ev sahibi olmak hem iyi bir yatırım hem de iş yapanlar için büyük bir kolaylık sunuyor. Yine de nihai kararı vermeden önce ev kiralama ve ev satın almanın ne gibi avantajlar sunduğuna bakabiliriz.

Lüksemburg Ev Kiralama

Diğer Avrupa ülkeleri ile karşılaştırdığımız zaman, Lüksemburg kiralık ev piyasası sınırlı bir yapıya sahip. Ülkede yıllık %5 ila %6 arasında kira zammı var. Yani her sene ödenen kira yaklaşık %5 oranında artıyor. Lüksemburg şehir merkezi ve Esch-sur-Alzette, ülkenin kiralık mülk piyasasının yarısından fazlasını temsil ediyor. Diğer bölgelerde genellikle kiralama yerine satın alma tercih ediliyor.

Lüksemburg’daki kiralık gayrimenkullerin çoğu emlakçılar veya ev sahipleri tarafından kiralanıyor. Ayrıca çevrimiçi emlak listeleme platformları ve yerel gazeteler de kiralık ilanları için en çok tercih edilen yerler arasında yer alıyor. Online emlak listeleme platformlarının yaygın olması, henüz yerleşmeden önce emlak arama avantajı sunuyor.

Kira sözleşmeleri ise 1, 2 ve 3 yıllık sözleşmeler şeklinde yapılıyor. Kiraya ek olarak 1 ila 3 aylık kiraya karşılık gelen depozito ödemesinin yapılması gerekiyor. Depozito ödemesi ev sahibinin hesabına yapılabileceği gibi kendi adınıza bloke konulmuş bir banka hesabına da yapılabiliyor. Genellikle kiracılar ev sahibine ödeme yapmak yerine bankada bloke hesaba ödeme yapmayı tercih ediyor.

Kiralık ev arama sürecinde göreceğiniz evlerin çoğu mobilyasız olarak geliyor. Evlerde sadece mutfakta bulunan fırın ve ocak gibi temel elektronik eşyalar var. Ancak ev sahibiyle konuşarak evin mobilyalı olarak kiralanmasını istemek de mümkün. Mobilyalı evlerin kirası döşenmemiş evlere göre daha yüksek oluyor.

Lüksemburg dahil onlarca ülkedeki Türk emlak ve inşaat şirketlerine Lookum uygulamasından ulaşabilirsiniz. Uygulamayı indirmek için gerekli linkleri yazının sonunda bulabilirsiniz.

Lüksemburg Ev Satın Alma

Lüksemburg’a uzun süreli yerleşmek isteyen kişiler veya yatırımcılar için ev satın almak mantıklı bir seçenek. Evin apartman dairesi veya müstakil ev olmasından bağımsız olarak devlet ve yerel yönetimler ev satın almak isteyenlere birçok avantaj sağlıyor. Bu avantajların en önemlisi ise değeri 20.000 Euro’ya kadar çıkabilen ve kişi başı geçerli olan vergi indirimi veya diğer adıyla vergi kredisi.

Vergi teşviklerinin yanı sıra düşük emlak vergisi de insanları ev satın almaya çeken avantajlar arasında yer alıyor. Yeniden satışta elde edilen gelirin vergiye tabi olmaması da yatırım amacıyla ev satın alanlara büyük bir avantaj sunuyor. Mortgage ödemesinin faizi nedeniyle de vergi indirimi almak mümkün. Tüm bu avantajlardan dolayı Lüksemburg’da ev almak tercih ediliyor.

Lüksemburg Ev Fiyatları

Peki, Lüksemburg ev fiyatları açısından nasıl bir piyasaya sahip? Diğer Avrupa ülkeleri ve Türkiye ele alındığında Lüksemburg yüksek konut fiyatlarına sahip. Lüksemburg Kantonunda bir evin ortalama fiyatı 968.918 Euro. Ülkenin kuzeyinde ise ortalama fiyatlar 484.309 Euro gibi bir değerde seyrediyor. Ev fiyatları, ülkenin hangi bölgesinde bulunduğuna göre ciddi oranda değişiklik gösteriyor. (Kaynak:

Lüksemburg şehir merkezinde metrekare başına 7.000 Euro’ya kadar çıkabilen yeni daire fiyatları banliyö bölgelerinde ve diğer bölgelerde daha düşük. Ayrıca eski daireleri metrekare başına 5.000 Euro gibi bir fiyata da satın almak mümkün. Ev satın alırken noter ücreti ve emlakçı komisyonu gibi ek ücretleri de dikkate almak gerekiyor.

Ayrıca ülkede ev satın almak yerine ev inşa etmek de tercih edilen yöntemler arasında yer alıyor. Bu durumda, ev sahipleri bir inşaat ve mimarlık şirketiyle anlaşarak evin planını ve teknik çizimini yaptırıyorlar. Daha sonra da satın aldıkları arsa üzerine hayalindeki evi inşa ediyorlar.

Lüksemburg Ev Kredisi Seçenekleri

Türkiye’deki konut kredisine benzer şekilde Lüksemburg’da da farklı konut kredileri yer alıyor. Bu kredileri ev kredisi (konut kredisi), inşaat kredisi ve bireysel finansman kredisi olarak sınıflandırmak mümkün.

Ev ve İnşaat Kredileri

Ev ve inşaat kredileri, satın alma süreci için birçok avantaj sağlıyor. Lüksemburg emlak piyasası yüksek fiyatlara sahip olduğu için birçok kişi mortgage ödemeleri sayesinde ev satın alabiliyor. Ev inşaatında da bu krediler inşaatın kısa sürede tamamlanmasına izin veriyor.

Bireysel Finansman Kredileri

Fiyatların göreceli olarak daha düşük olduğu bölgelerde bireysel finansman kredileri de ev satın almak için tercih ediliyor. Evi satın almak için gerekli nakit paranın çoğunu biriktirmiş kişiler kısa vadeli olan bireysel finansman kredileri ile ev sahibi olabiliyorlar.

Lüksemburg’da Mortgage Başvurusu İçin Yapılması Gerekenler

Lüksemburg, ev sahibi olmak isteyen kişilere göreceli olarak düşük faiz oranları sunar. Faiz oranları genellikle geri ödeme süresine göre değişir. Ayrıca ev kredisi kullanacak kişiler bazı mortgage şartlarına uyum göstermek zorundadır:

  • Satın alınacak arsa veya evin toplam fiyatının bir bölümünün peşin ödenmesi gerekir. Peşin ödenecek miktar genellikle toplam satın alma bedelinin %20-25’ine karşılık gelir.
  • Banka gibi bir finans kuruluşundan alınacak olan mortgage kredisinin anapara ve faiz ödemesi yapılmalıdır.
  • Mortgage alırken bazı durumlarda mortgage sigortası yaptırmak zorunludur. Sigorta sadece peşin ödeme evin toplam fiyatının %20’sinin altındaysa yapılır.
  • Mortgage alan tüm bireylerin ferdi kaza sigortası yaptırması zorunludur.
  • Ev kredisi alırken yerel yönetim vergisinin de ödenmesi gerekir.

Lüksemburg Ev Kredisi İçin Örnek Hesaplama

Örnek vermek gerekirse, 2021 yılında 100.000 Euro mortgage için Bank of Luxembourg tarafından verilen kredi faizi ve geri ödeme süresine bakabiliriz. Aşağıda 2020 yılı için sabit faizli mortgage ve ayarlanabilir faizli mortgage için genel faiz oranları verilmiştir.

Aşağıda yer alan aylık ödemelere vergiler ve sigorta bedeli dahil değildir. Vergiler, bölgelere ve şehirlere göre farklılık gösterebilmektedir. Satın alınacak arsa veya evin toplam bedelinin %80’inden fazlası kredi ile ödenecekse evin haciz konularak teminat olarak gösterilmesi gerekir. Tüm kredi ödemesi tamamlandıktan sonra evin üstündeki haciz kalkacaktır.

Sabit Faizli Mortgage

Süre Faiz Aylık Ödeme
10 Yıl %2,625 948,39 Euro
15 Yıl %2,625 672,69 Euro
20 Yıl %3,000 554,60 Euro
30 Yıl %3,250 435,21 Euro

Ayarlanabilir Faizli Mortgage

Süre Faiz Aylık Ödeme
3 Yıl %3,000 421,60 Euro
5 Yıl %3,375 442,10 Euro
7 Yıl %3,625 456,05 Euro

Noter ve Kayıt İşlemleri

Ev satın alırken alıcılar noter süreci ile ilgilenmek zorunda. Bu süreçte noter ücreti ve kayıt ücreti ödemelerinin yapılması gerekiyor. Ayrıca alım-satım sürecinin de noter üzerinden tamamlanması gerekiyor.

Kayıt ücretleri

Lüksemburg’da ev veya arsa satın alırken kayıt ücretleri satın alınacak ev ve arsanın değerine göre belirleniyor. Ödenmesi gereken kayıt ücreti, ev veya arsa bedelinin %6’sına karşılık geliyor. Örnek vermek gerekirse 100.000 Euro değerindeki bir ev için 6.000 Euro kayıt ücreti ödenmeli.

Evi veya arsayı satın alacak kişi Lüksemburg’da yaşıyorsa veya satın alacağı mülkte yaşamayı planlıyorsa 20.000 Euro’ya kadar vergi indiriminden faydalanabilir. Bu vergi indirimi “Bellegen Akt” yasası sayesinde sağlanıyor. Bellegen Akt yasasında bulunan 2 yıl kuralı uygulanmadan alınan ev veya arsa satılırsa vergi indirimi ortadan kalkıyor ve indirim yapılan miktarın ödenmesi gerekiyor.

Noter Ücretleri

Noter ücretleri Grand-Ducal düzenlemesi kapsamında sabitlenmiş durumdadır. Bu düzenleme kapsamında satın alınan arsanın veya binanın yaklaşık olarak %1’ine karşılık gelir. Örneğin 100.000 Euro değerinde bir arsanın noter ücreti yaklaşık 1.000 Euro olacaktır. Lüksemburg’da tüm arsa ve emlak alım-satım işlemlerinin noter üzerinden gerçekleştirilmesi gerekir. Alım-satım işlemi sırasında alıcı taraf gerekli noter ücretini de öder.

Editör Notu: Bu yazıda katkı sağlamak istediklerinizi destek@lookum.co adresinden iletebilirsiniz.

Uygulamayı indirme linkleri:

iOS/Apple Store:  https://apple.co/2E7ZIEP    / Android/ Google Play Store: http://bit.ly/2IAZTa4

Teşekkürler

User Rating: Be the first one !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu